Southern Ute Tribal Seal

Council Members

2014 Chairman Clement Frost, Vice Chairman Mel Baker, Alex S. Cloud, Pathimi GoodTracks, James M. Olguin, Howard Richards, Sr., Aaron V. Torres
2014 Chairman Jimmy R. Newton, Jr., Vice Chairman James M. Olguin, Howard Richards, Sr., Aaron V. Torres, Pathimi GoodTracks, Mel Baker, Alex S. Cloud
2013 Chairman Jimmy R. Newton, Jr., Vice Chairman James M. Olguin, Howard Richards, Sr., Aaron V. Torres, Pathimi GoodTracks, Ramona Y. Eagle, Alex S. Cloud
2012 Jimmy R. Newton, Jr., Chairman, James M. Olguin, Vice Chairman, Howard Richards, Sr., Aaron V. Torres, Pathimi GoodTracks, Ramona Eagle, Joycelyn Dutchie
2011 Pearl Casias, Chairman, Mike Olguin, Vice-Chairman, Jimmy R. Newton Jr., Joycelyn Dutchie, Marjorie Borst, Ramona Eagle, Alex Cloud.
2010 Matthew Box, Chairman, Jim Newton Jr., Vice-Chairman, Steve Herrera Sr., Joycelyn Dutchie, Marjorie Borst, Ramona Eagle, Alex Cloud.
2009 Matthew J. Box, Chairman, Councilman Steve Herrera, Councilman Ramona Y. Eagle, Councilman Jim R. Newton, Councilman Marjorie Borst, Councilman Barbara Scott-Rarick, Councilman Alex Cloud.
2008 Clement J. Frost, Chairman, Michelle D. Olguin, Vice-Chairman, Steve Herrera, Councilman, Jimmy R. Newton Jr., Councilman, Ramona Y. Eagle, Councilwoman, Matthew J. Box, Councilman and John B. Washington, Councilman
2007 Clement J. Frost, Chairman, Matthew J. Box, Vice-Chairman, Joycelyn Dutchie, Councilwoman, Jimmy R. Newton Jr., Councilman, Ramona Y. Eagle, Councilwoman, Michelle D. Olguin, Councilwoman and John B. Washington, Councilman
2006 Clement J. Frost, Chairman, Matthew J. Box, Vice-Chairman, Joycelyn Dutchie, Councilwoman, Jimmy R. Newton Jr., Councilman, Ramona Y. Eagle, Councilwoman, Michelle D. Olguin, Councilwoman and John B. Washington, Councilman
2005 Clement Frost (Chair), Mel Baker, Anthony Burch, Jocelyn Dutchie, Jimmy Newton Jr., Vida B. Peabody, Mathew Box, Ramona Eagle
2004 Howard Richards (Chair), Pearl Casias (Vice Chair), Vida B. Peabody, , Joycelyn A. Dutchie, Clement J. Frost, Jimmy Newton, Jr., Ramona Eagle, Anthony Burch
2003 Howard Richards (Chair), Pearl Casias (Vice Chair), Vida B. Peabody, Joycelyn A. Dutchie, Clement J. Frost, Jimmy Newton, Jr., Ramona Eagle, Anthony Burch
2002 Leonard C. Burch (Chair), Pearl Casias (Vice Chair), Vida B. Peabody (Treasurer), Jocelyn Dutchie , Melvin Baker, James M. Olgin
2001 Leonard C. Burch (Chair), Clement Frost (Vice Chair), Byron Red, Dewitte Baker, James M. Olguin, Joycelyn A. Dutchie, Melvin Baker, Pearl Casias, Vida B. Peabody
2000 Clement Frost (Chair), Marvin Cook (Vice Chair), Vida B. Peabody (Treasurer), Pearl Casias, Howard Richards Sr., Melvin Baker , Leonard C. Burch, Corliss M. Taylor.
1999 John E. Baker Jr. (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Pearl Casias, Corliss M. Taylor, Marvin Cook, Howard Richards, Byron Red, Dewitte Baker
1998 Clement Frost (Chair), Marvin Cook (Vice Chair), Vida B. Peabody (Treasurer), Pearl Casias, Howard Richards Sr., Corliss M. Taylor, Leonard C. Burch
1997 Clement Frost (Chair), Marvin Cook (Vice Chair), Vida B. Peabody, Pearl Casias, Howard Richards, Byron Redd.
1996 Clement Frost (Chair), Marvin Cook (Vice Chair), Vida B. Peabody, Ray Frost, Pearl Casias, Howard Richards, Byron Redd.
1995 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Marvin Cook, Clement Frost, Ray Frost, Renee Cloud, Pearl Casias.
1994 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Marvin Cook, Clement Frost, Lillian Seibel, Ray Frost and Renee Cloud.
1993 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Clement Frost, Lillian Seibel, Howard Richards, Ray Frost and Marvin Cook.
1992 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Evalyn Hudson, Clement Frost, Orian Box, Lillian Seibel and Howard Richards.
1991 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Evalyn Hudson, Clement Frost, Orian Box, Lillian Seibel and Howard Richards.
1990 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, Orian Box, Clement Frost, Richard L. Jefferson.
1989 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, Orian Box, Clement Frost, Richard L. Jefferson.
1988 Leonard C. Burch (Chair), Vida B. Peabody (Vice Chair), Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, Orian Box, Clement Frost, Richard L. Jefferson.
1987 Christopher A. Baker Sr. (Chair), Clement Frost (Vice Chair), Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, Vida B. Peabody, Leonard Burch.
1986 Christopher A. Baker Sr. (Chair), Clement Frost (Vice Chair), Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, Vida B. Peabody, Leonard C. Burch.
1985 Christopher A. Baker Sr. (Chair), Clement Frost (Vice Chair), Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Lillian Seibel, John E. Baker Jr., Vida B. Peabody.
1984 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice Chair), John Baker Jr., Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Clement Frost, Lillian Seibel.
1983 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice Chair), John Baker Jr., Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Clement Frost, Lillian Seibel.
1982 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr., Edward Box Sr., Clement Frost, Lillian Seibel, Guy Pinnecoose Jr.
1981 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr., Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Clement Frost, Lillian W. Seibel.
1980 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr., Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Neil Cloud, Clement Frost.
1979 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr, Edward Box Sr., Guy Pinnecoose Jr., Neil Cloud, Clement J. Frost.
1978 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr., Edward Box Sr., Joe Mestas, Guy Pinnecoose Jr.
1977 Leonard C. Burch (Chair), Erwin Taylor, Christopher Baker Sr. (Vice-Chair), John Baker Sr., Edward Box Sr., Joe Mestas, Guy Pinnecoose Jr.
1976 Leonard C. Burch (Chair), Erwin Taylor, Christopher Baker Sr. (Vice-Chair) John Baker Sr., Thelma Kuebler, Edward Box Sr., Joe Mestas.
1975 Leonard C. Burch (Chair), Erwin Taylor, Christopher Baker Sr., John Baker Sr., Thelma Kuebler, Edward Box Sr.
1974 Leonard C. Burch (Chair), Erwin Taylor, Edna Hood, Christopher Baker Sr., John Baker Sr., Thelma Kuebler.
1973 Leonard C. Burch (Chair), Martha Evensen, Erwin Taylor, Everett Burch, Edna Hood, Christopher Baker Sr.
1972 Leonard C. Burch (Chair), Martha Evensen, John S. Williams, Everett Burch, Erwin Taylor, Edna Hood.
1971 Leonard C. Burch (Chair), Martha Evensen, John S. Williams, Everett Burch, Erwin Taylor, Edna Hood.
1970 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr., Martha Evensen, John Baker Sr., John S. Williams, Everett Burch.
1969 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr., Martha Evensen, John Baker Sr., Bonny Kent, John S. Williams.
1968 Leonard C. Burch (Chair), Christopher Baker Sr., Martha Evensen, John Baker Sr., James Jefferson, Bonny Kent.
1967 Leonard C. Burch (Chair), Clifford Baker, Christopher Baker Sr., Martha Evensen, John Baker Sr., James Jefferson.
1966 John E. Baker, Sr. (Chair), Christopher Baker Sr., Sunshine Smith, Ralph Cloud, Clifford Baker, Martha Evensen.
1965 John S. Williams (Chair), Christopher Baker Sr., Sunshine Smith, Ralph Cloud, Clifford Baker, Martha Evensen.
1964 John S. Williams (Chair), Henry Taylor, Christopher Baker Sr., Sunshine Smith, Ralph Cloud, Fritz Box.
1963 John E. Baker, Sr./John S. Williams (Chair), Martha Evenson, Euterpe Taylor, Henry Taylor, Christopher A. Baker Sr., John S. Williams.
1962 John E. Baker, Sr. (Chair), Anna Marie Scott, Euterpe Taylor, Martha Evensen, Anthony Burch, Henry Taylor.
1961 Anthony C. Burch (Chair), Anna Marie Scott, Sunshine Smith, Euterpe Taylor, Martha Evenson, John Baker Sr.
1960 John E. Baker, Sr. (Chair), Anna Marie Scott, Clifford Baker, Bonny Kent, Sunshine Smith, Anthony Burch.
1959 John E. Baker, Sr. (Chair), Jack Frost, Anna Marie Scott, Clifford Baker, Bonny Kent, Sunshine Smith.
1958 John E. Baker, Sr. (Chair), Jack Frost, Anna Marie Scott, David Box, Clifford Baker, Bonny Kent.
1957 John E. Baker, Sr. (Chair), Virgil Red, Jack Frost, Anna Marie Scott, David Box, Clifford Baker.
1956 Samuel Burch (Chair), Julius Cloud, Sunshine C. Smith, Bonny Kent, Virgil Red, John Baker Sr.
1955 Samuel Burch (Chair), Julius Cloud, Sunshine C. Smith, Bonny Kent, Carl Baker, Virgil Red.
1954 Samuel Burch (Chair), Edward Box Sr., Fritz Box, John Baker Sr., Julius Cloud, Sunshine C. Smith.
1953 Samuel Burch (Chair), Joseph Weaver, Edward Box Sr., Fritz Box, John Baker Sr., Julius Cloud.
1952 Julius N. Cloud (Chair), Roy Williams, Joseph Weaver, Edward Box Sr., Fritz Box, Sunshine C. Smith.
1951 Julius N. Cloud (Chair), Bill Weaver, Graves Kent, Euterpe Taylor, Roy Williams, Joseph Weaver.
1950 Samuel Burch (Chair), Bill Weaver, Graves Kent, Euterpe Taylor, Roy Williams, Julius N. Cloud.
1949 Julius N. Cloud (Chair), Bill Weaver, Randolph Baker, Graves Kent, Samuel Burch, Euterpe Taylor.
1948 Samuel Burch (Chair), Julius Cloud, Roy Williams, Bill Weaver, Randolph Baker, Julian Baker.
1947 Samuel Burch (Chair), Graves Kent, Julius Cloud, Roy Williams, Bill Weaver, Randolph Baker.
1946 Samuel Burch (Chair), Tom Newton, Graves Kent, Julius Cloud, Roy Williams, Julian Baker.
1945 Samuel Burch (Chair), Tom Newton, Frank Howe Jr., Graves Kent, Julius Cloud, Roy Williams.
1944 Julius N. Cloud (Chair), Tom Newton, Frank Howe Jr., Graves Kent, Andy Frost.
1943 Julius N. Cloud (Chair), Antonio Buck Sr., Tom Newton, Samuel Burch, John S. Williams, Frank Howe Jr.
1942 Julius N. Cloud (Chair), Isaac Cloud, Antonio Buck Sr., Jessie R. Jefferson, Tom Newton, Samuel Burch.
1941 Julius N. Cloud (Chair), Isaac Cloud, Graves Kent, Antonio Buck Sr., Jessie R. Jefferson, Tom B. Newton.
1940 Julius N. Cloud (Chair), Isaac Cloud, Peter Spencer, Julian Baker, Graves Kent, Antonio Buck Sr.
1939 Antonio Buck Sr. (Chair), Isaac Cloud, Peter Spencer, Julian Baker, Graves Kent.
1938 Antonio Buck Sr. (Chair), Nathan Cloud, Isaac Cloud, Peter Spencer, Julian Baker, Julius Cloud.
1937 Antonio Buck Sr. (Chair).
1936 Antonio Buck Sr. (Chair).